KANCELARIA KOMORNICZA NR XI W GDAŃSKU

DLA WIERZYCIELA

WIERZYCIEL to osoba, na rzecz której prowadzona jest egzekucja. To on decyduje czy i w jakim zakresie komornik ma prowadzić egzekucję przeciwko dłużnikowi.

Aby dochodzić swoich roszczeń przez komornika, wierzyciel musi złożyć:

1. ORYGINAŁ TYTUŁU EGZEKUCYJNEGO ze znajdującą się na nim KLAUZULĄ WYKONALNOŚCI. Tytułem egzekucyjnym może być m.in. orzeczenie sądu, referendarza sądowego czy ugoda zawarta przed sądem (wszystkie tytuły wymienia art. 777 kodeksu postępowania cywilnego). Natomiast treść klauzuli wykonalności określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności.

2. WNIOSEK O WSZCZĘCIE EGZEKUCJI (formularz wniosku oraz przepisy do pobrania znajdują się na stronie DOKUMENTY DO POBRANIA).

Wniosek o wszczęcie egzekucji powinien być czytelny, zawierać datę, miejsce sporządzenia, wskazanie komornika, do którego jest kierowany, imię i nazwisko (lub nazwę) oraz adres zamieszkania (lub siedziby) wierzyciela. Warto także podać swój numer telefonu oraz adres e-mail. Osoba, która dochodzi należności w sprawach pracowniczych powinna wskazać swoje NIP i dane urzędu skarbowego. Wniosek o wszczęcie egzekucji NALEŻY CZYTELNIE PODPISAĆ. Jeżeli wierzycielem jest osoba prawna, należy dołączyć do wniosku DOKUMENT, Z KTÓREGO WYNIKA PRAWO DO JEJ REPREZENTOWANIA przez osoby podpisane pod wnioskiem (przykładowo: w przypadku spółki z o. o. do wniosku należy dołączyć odpis jej KRS).

Wierzyciel jest obowiązany we wniosku wskazać imię i nazwisko (lub nazwę) dłużnika, jego adres zamieszkania (lub siedziby). W celu ułatwienia określenia majątku dłużnika WARTO UMIEŚCIĆ DODATKOWE DANE IDENTYFIKUJĄCE: w przypadku osoby fizycznej – PESEL, numer dowodu osobistego, imiona rodziców, datę urodzenia; zaś w przypadku osoby prawnej – numer NIP, REGON, KRS.

Wierzyciel powinien określić SPOSÓB PRZEKAZANIA WYEGZEKWOWANYCH OD DŁUŻNIKA PIENIĘDZY: przelew lub przekaz pieniężny. Zalecane jest wskazanie numeru rachunku bankowego – przekazanie środków następuje znacznie szybciej.

We wniosku o wszczęcie egzekucji wierzyciel musi także wskazać ŚWIADCZENIE, KTÓRE MA BYĆ PRZEZ DŁUŻNIKA SPEŁNIONE ORAZ SPOSOBY EGZEKUCJI. Świadczenie to obowiązek określonego zachowania się dłużnika względem wierzyciela, polegające na działaniu albo zaniechaniu działania. Najczęściej jest to świadczenie pieniężne, polegające na zapłacie określonej kwoty. Wierzyciel powinien określić kwotę należności głównej, która ma być egzekwowana i zaznaczyć czy łącznie z odsetkami (o ile sąd tak postanowił w tytule egzekucyjnym), a także wskazać czy mają być egzekwowane również koszty procesu. Wskazane kwoty NIE MOGĄ BYĆ WYŻSZE NIŻ ZASĄDZONE PRZEZ SĄD.

Od dnia 8 września 2016 r. wierzyciel nie ma obowiązku wskazywania we wniosku egzekucyjnym SPOSOBÓW EGZEKUCJI. Sam wniosek umożliwia prowadzenie postępowania egzekucyjnego według wszystkich sposobów egzekucji. Jedynym wyjątkiem jest egzekucja z nieruchomości. Skierowanie egzekucji do nieruchomości dłużnika oraz jego składników majątku, do których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio wymaga wskazania tego sposobu we wniosku egzekucyjnym. Wierzyciel jednak może wskazać wybrane przez siebie sposób albo sposoby egzekucji.

Wierzyciel ma do dyspozycji JEDEN, KILKA LUB WSZYSTKIE SPOSOBY EGZEKUCJI uregulowane w kodeksie postępowania cywilnego: egzekucję z ruchomości, wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, innych wierzytelności (np. emerytury), innych praw majątkowych (np. udziałów w spółce), z nieruchomości. NA WIERZYCIELU SPOCZYWA OBOWIĄZEK WSKAZANIA SKŁADNIKÓW MAJĄTKU DŁUŻNIKA, z których komornik ma prowadzić egzekucję. We wniosku o wszczęcie egzekucji wierzyciel powinien:

określić dokładnie ruchomości, z których komornik ma prowadzić egzekucję oraz wskazać miejsce ich położenia.
podać numer rachunku bankowego dłużnika lub nazwę banku, w którym rachunek jest prowadzony
wskazać nazwę i siedzibę zakładu pracy dłużnika lub miejsce prowadzonej przez niego działalności gospodarczej
w przypadku egzekucji z wierzytelności należy podać nazwę i adres dłużników dłużnika (tzw. trzeciodłużnikow), czyli np. w przypadku emerytury – właściwy oddział ZUS.
przy egzekucji z innych praw majątkowych – wskazać przykładowo nazwę i siedzibę spółki z o.o., w której dłużnik ma udziały oraz właściwy dla tej spółki sąd rejestrowy
podać dokładny adres nieruchomości należącej do dłużnika i numer jej księgi wieczystej

Uwaga!

Jeżeli dłużnik mieszka lub ma siedzibę poza Gdańskimi dzielnicami WNIOSEK O WSZCZĘCIE POSTĘPOWANIA EGZEKUCYJNEGO POWINIEN ZAWIERAĆ RÓWNIEŻ FORMUŁĘ: “Wierzyciel oświadcza, że dokonuje wyboru komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym dla m.st. Gdańsk-Południe MICHAŁA PATERKA na podstawie przepisu art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 22-03-2018 r. o komornikach sądowych.

 

PODSUMOWANIE

N

W celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego wierzyciel musi złożyć komornikowi wniosek egzekucyjny wraz z tytułem wykonawczym (czyli tytułem egzekucyjnym zaopatrzonym w klauzulę wykonalności).

N

We wniosku o wszczęcie egzekucji lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji z urzędu wskazuje się świadczenie, które ma być spełnione. Do wniosku lub żądania dołącza się tytuł wykonawczy.

N

Wniosek egzekucyjny powinien spełniać wymogi formalne określone w art. 797 kpc.

N

Komornik nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności tytułu wykonawczego i wykonuje tytuł zgodnie z wnioskiem wierzyciela.

N

Jeżeli dłużnik mieszka lub ma siedzibę poza właściwością Sądu Rejonowego dla GDAŃSK-POŁUDNIE w Gdańsku wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego powinien zawierać również oświadczenie wierzyciela: „Wierzyciel dokonał wyboru komornika na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych“.

W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z kancelarią (osobiście lub telefonicznie). Pracownik kancelarii wyjaśni jakie dokumenty należy dostarczyć w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

DANE KANCELARII

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek 09:00 – 15:00

Wtorek 09:00 – 15:00

Środa 08:00 – 17:00

Czwartek 09:00 – 15:00

Piątek 09:00 – 15:00

Sobota: Nieczynne

Niedziela: Nieczynne

KOMORNIK SĄDOWY
Michał Paterka

Kancelaria Komornicza nr XI przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku

MP_KomornikSadowy lub MP_KomornikSadowy/ezbiegi
NIP: 554-280-51-74

DANE KONTAKTOWE

Trakt św. Wojciecha 29 lokal 10
80-044 Gdańsk

numer konta: 94 1600 1462 1818 3517 6000 0001

DANE KANCELARII

KOMORNIK SĄDOWY
Michał Paterka

Kancelaria Komornicza nr XI przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku

MP_KomornikSadowy lub MP_KomornikSadowy/ezbiegi
NIP: 554-280-51-74

DANE KONTAKTOWE

Trakt św. Wojciecha 29 lokal 10
80-044 Gdańsk

numer konta: 94 1600 1462 1818 3517 6000 0001

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek 09:00 – 15:00

Wtorek 09:00 – 15:00

Środa 08:00 – 17:00

Czwartek 09:00 – 15:00

Piątek 09:00 – 15:00

Sobota: Nieczynne

Niedziela: Nieczynne

DANE KANCELARII

KOMORNIK SĄDOWY
Michał Paterka

Kancelaria Komornicza nr XI przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku

MP_KomornikSadowy lub MP_KomornikSadowy/ezbiegi
NIP: 554-280-51-74

DANE KONTAKTOWE

Trakt św. Wojciecha 29 lokal 10
80-044 Gdańsk

numer konta: 94 1600 1462 1818 3517 6000 0001

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek 09:00 – 15:00

Wtorek 09:00 – 15:00

Środa 08:00 – 17:00

Czwartek 09:00 – 15:00

Piątek 09:00 – 15:00

Sobota: Nieczynne

Niedziela: Nieczynne

F.A.Q.

Najczęściej zadawane pytania

Komu przysługuje świadczenie z funduszu alimentacyjnego?

Zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia, jednakże w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, natomiast w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności – bezterminowo. Warunkiem nabycia prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego jest kryterium dochodowe rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje na wniosek osoby uprawnionej albo jej przedstawiciela ustawowego. Do wniosku, o którym mowa powyżej należy dołączyć m.in. zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne stwierdzające bezskuteczność egzekucji. Zgodnie z art. 2 pkt 2 cyt. ustawy bezskuteczność oznacza egzekucję, „w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu: braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika lub braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą”.

CZY ODZYSKAM TYTUŁ WYKONAWCZY?

Tytuł wykonawczy jest podstawą wszczęcia i prowadzenia egzekucji, zatem w toku prowadzonego postępowania musi pozostać w aktach sprawy. Zakończenie postępowania egzekucyjnego nie zawsze jednak będzie oznaczało zwrot tytułu wykonawczego do wierzyciela. W przypadkach określonych w ustawie tytuł wykonawczy pozostanie w aktach sprawy i nie zostanie zwrócony wierzycielowi. Problematyka związana z dalszym losem tytułu wykonawczego po zakończeniu postępowania egzekucyjnego wyjaśniona została w art. 816 k.p.c., zgodnie z którym tytuł wykonawczy należy zwrócić wierzycielowi po ukończeniu postępowania, jeżeli świadczenie nim objęte nie zostało wyegzekwowane lub zostało zaspokojone jedynie częściowo. Jednakże w sytuacji, gdy roszczenie wynikające z tytułu wykonawczego zostało wyegzekwowane w całości komornik obowiązany jest pozostawić tytuł wykonawczy w aktach sprawy.

JAK ZAINICJOWAĆ WSZCZĘCIE POSTĘPOWANIA EGZEKUCYJNEGO?

Zgodnie z art. 776 k.p.c. podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Przesłanki determinujące wszczęcie i prowadzenie postępowania egzekucyjnego określone zostały w poszczególnych przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. W treści art. 797 ⸹ 1 k.p.c.  ustawodawca wskazał: „we wniosku o wszczęcie egzekucji lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji z urzędu wskazuje się świadczenie, które ma być spełnione. Do wniosku lub żądania dołącza się tytuł wykonawczy.”. We wniosku o wszczęcie egzekucji wskazać należy również, informacje dotyczące dłużnika oraz wierzyciela (imię, nazwisko, nazwa, adres, siedziba, numer PESEL, NIP, REGON), w granicach określonych w treści art. 126 k.p.c. Wierzyciel może ponadto wskazać wybrane przez siebie sposoby egzekucji. Nadmienić należy, że zgodnie z art. 799 ⸹1 k.p.c. wniosek o wszczęcie egzekucji umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. Skierowanie egzekucji do nieruchomości dłużnika oraz składników jego majątku, do których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio, jest możliwe tylko na wniosek wierzyciela.”. Jeżeli wniosek składany jest przez pełnomocnika, należy również dołączyć pełnomocnictwo lub uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa do reprezentowania w sprawie egzekucyjnej.

W JAKI SPOSÓB KOMORNIK EGZEKWUJE ŚWIADCZENIE NALEŻNE OD DŁUŻNIKA?

Zgodnie z art. 799 ⸹1 k.p.c. wniosek o wszczęcie egzekucji umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości, w stosunku do której koniecznym jest złożenie przez wierzyciela stosownego wniosku.

Wyróżnić należny następujące sposoby egzekucji:

  • egzekucję z ruchomości,
  • egzekucję z wynagrodzenia za pracę (w tym również emerytury lub renty),
  • egzekucję z rachunków bankowych,
  • egzekucję z innych wierzytelności,
  • egzekucję z praw majątkowych (np. z akcji i obligacji),
  • egzekucję z nieruchomości,
  • egzekucję z nieruchomości.
Jak mogę śledzić przebieg postępowania egzekucyjnego?

Podstawową formą kontaktu z komornikiem jest korespondencja. Informacje o przebiegu postępowania można również uzyskać osobiście w kancelarii komorniczej, w drodze kontaktu telefonicznego lub w za pomocą poczty elektronicznej, po uprzednim wskazaniu sygnatury sprawy egzekucyjnych oraz wszelkich danych osobowych strony, pozwalających na potwierdzenie tożsamości. Osoby niebędące stroną postępowania powinny ponadto wykazać umocowanie do reprezentowania w sprawie poprzez złożenie w kancelarii pisemnego pełnomocnictwa lub uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa do reprezentowania.

CZY KOMORNIK MOŻE ZAJĄĆ RACHUNEK BANKOWY PROWADZONY NA RZECZ DŁUŻNIKA?

Tak, komornik może zająć rachunek bankowy prowadzony na rzecz dłużnika, a także osób trzecich. Problematykę tę regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Stosownie do treści art. 891 ind. 1 § 1 k.p.c. na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich, przy czym dalsze czynności egzekucyjne prowadzone będą do przypadającego dłużnikowi udziału w rachunku wspólnym stosownie do treści umowy regulującej prowadzenie rachunku, którą dłużnik obowiązany jest przedłożyć komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia. Przepisy o wyjawieniu majątku stosuje się odpowiednio. Jednakże jeżeli umowa nie określa udziału w rachunku wspólnym, albo gdy dłużnik nie przedłoży umowy w przepisanym terminie, domniemywa się, że udziały są równe. Po ustaleniu udziału dłużnika zwalnia się pozostałe udziały od egzekucji. Kwestię zajęcia rachunku wspólnego małżonków reguluje natomiast art. 891 ind. 2 § 1 k.p.c. na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim można prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka.’

AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI KOMORNICZE 3

AKTUALNOŚCI KOMORNICZE 3

 Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który wykonuje czynności egzekucyjne w sposób, który ustalają przepisy kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o komornikach sądowych. Jako komornik do każdego wierzyciela i dłużnika podchodzę indywidualnie, co...

czytaj dalej
AKTUALNOŚCI KOMORNICZE 2

AKTUALNOŚCI KOMORNICZE 2

 Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który wykonuje czynności egzekucyjne w sposób, który ustalają przepisy kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o komornikach sądowych. Jako komornik do każdego wierzyciela i dłużnika podchodzę indywidualnie, co...

czytaj dalej
AKTUALNOŚCI KOMORNICZE

AKTUALNOŚCI KOMORNICZE

Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który wykonuje czynności egzekucyjne w sposób, który ustalają przepisy kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o komornikach sądowych. Jako komornik do każdego wierzyciela i dłużnika podchodzę indywidualnie, co...

czytaj dalej